Cumartesi, Ocak 01, 2011

YILBAŞI

Malumunuz dün 2011 yılının son günüydü.Belki de günahların zirve yaptığı bir gündü..Medya başta olmak üzere bir yılbaşı kutlaması furyası var ki Allah muhafaza…

Televizyonda dizilere,reklamlara bakılacak hal kalmamış.Kanallar arası gezinti yaparken şahit olduğumuz manzaralar ise pes dedirtecek cinsten.Görünce”Aman Allah'ım ben mi yabancılaştım yoksa Ülkem insanımı yabancılaştı” demekten kendimi alamıyorum.Vah ki ne vah…

Burada,Efendimiz (s.a.v)’in “Kim bir kavme benzemek isterse, o onlardandır.”hadis-i şerifini bu sefer hatırlatmayacağım. Hadisteki benzemekten amaç şeklen değil kalben olması gerek vs. gibi ayrıntılara da hiç girmeyeceğim. Ancak kapitalist zihniyetin bangır bangır bağırarak her yıl sonu olduğu üzere verdiği istatistiki bilgileri ardı ardına sıraladığını görünce içim burkuluyor,mahzunlaşıyorum birden.Efendim hangi yatırım araçları daha kazançlıymış,hangisi yılı kayıpla kapatmış?Borsa mı,altın mı yoksa gayr-ı menkul mü daha karlı olurmuş vs…Bunlar tek boyutlu insanlar için gayet normal,olağan şeyler olabilir.Ama uhrevi boyutlu yaşayan biz mü’minler için en karlı kazanç;Allah’ın rızasını kazanmak için yaptığımız ve yapacağımız Salih ameller,ibadetlerdir.Musibetlere sabretmek,nimetlere şükretmektir.Özetle o'nun emirlerini yerine getirmek,yasaklarından çekinmektir.

Tüm bunları yaşarken geçtiğimiz hafta dar-ı bekaya irtihalinin 74.yılını andığımız merhum Milli Şairimizin şu dizelerini hatırlamamak mümkün mü?

Asım’ın nesli…diyordum ya…nesilmiş gerçek;
İşte çiğnetmedi namusunu,çiğnetmiyecek.

6 yorum:

Adsız dedi ki...

Hocam,maşallah dokturmussunuz yine.İskilipli Muhammed Atıf Hocanın bir yazısını hatırlattı bana bu yazınız.
2011 hayırlı ve aydınlık olsun inşallah.
Cenk

emircan dedi ki...

Estağfirullah Cenk abi,teveccüh göstermişsiniz.Amin..

Adsız dedi ki...

çok beğendim, keyifle okudum ve de hüzünle düşündüm. kaleminize sağlık.

şablon güzel de benim başım döndü yazıyı okuyana kadar, acaba gerçekten havada gibi mi hissettiriyor, yoksa benim ki psikolojik mi?

SİYAH ZAMBAK

Adsız dedi ki...

yine ben:(

sizden çıkınca bir de ali beye bakayım dediydim ama kapı kapalı. davetli olmak icab ediyormuş. gerisin geriye döndüm ben de... nedenki acep?
ne güzel hür irademizle giriyorduk isteyince.

SİYAH ZAMBAK

emircan dedi ki...

Sağulun S.Zambak kardeşim.Yalnız size de bir şablon beğendiremedim gitti:)Uçak fobim varda yenmek için bu şablonu seçtim:)

Ali bey kardeşime gelince;siz kaçırmış olmalısınız ama Mehmet abi biliyor:)anlayacağınız Ali bey baktı ziyaretçi yok,cümle alem twitter da bloglar alemine veda etti.Daha doğrusu Twitter'a transfer oldu.Sizi de bekleriz:)

Siyah Zambak dedi ki...

neyse bari ben de geleyim de twittera sizin de şablon beğendirme derdiniz kalmaz o vakit:)