Pazar, Haziran 04, 2006

EĞİTİM METODU

Toprağa ektiğimiz bir bitkinin zarar görmemesi için, nasıl etrafını çevirir,telef olup bozulmaması için nasıl önlemler alırsak,aynen öyle de;çocuklarımızda aynı o ektiğimiz bitkiler gibidir,hatta daha yüce ve kıymetlidir.Onlarıda çeşitli yollardan yapılan zararlara karşı korumalı,önlemler almalıyız.Örneğin;doğru bilgi veren kitaplar almalı onlara okumalıyız.

Çocuklar birer hammadde misalidir.Bu hammaddeler ustanın eline geçince değerlenir,kıymetlenir.çünkü hammadde ustanın elinde işlenir.Dağda yetişen ağaç ustanın elinde işlenirse dolap olur,mobilya olur vs..işlenmeyen odun olarak kalır,yanar.Ustanın kabiliyetine göre hammadde şekil alır,değerlenir.Usta bir örnektir,bir cetveldir,ölçüdür,dengedir.Çocuklar ise dümdüz birer çizgi gibidir.Sana göre çizilmektedir..

Çocuklar..Allah'ın ne güzel kulları..Masum,saf ve temiz..Onlar bu hayata hazırlanıyor,ve vazife başına geliyorlar.Şu çok iyi bilinmeli ki,hiçbir şey rahatlıkla elde edilemez.Atalarımız ne demişler:"Paçası ıslanmayan balık tutamaz.."

Kainatdaki varlıklarda yaratılışta kötülük yoktur.Her varlık alfabedeki"29"harf gibidirler.Onlarla hem iyi hem kötü şey yazılabilir.Yazana göre mana alır.Varlıklarda harfler gibidir.Kullanana göre iyi-kötü olurlar.Kötülük harflerde değil kullanana aitdir.Örnek verecek olursak;Bir çiçeğimiz var,onu çok seviyoruz.Çabuk büyüsün diye her saat bir sürahi su döküyoruz.Sizce su ne olur?..(ölür)Eğer ihtiyacı kadar dökersek büyür.Su dökme hatasından çiçek kurursa hata kimde?..Su da mı?..

İnsanlar su gibidir..Yanlış davranışlar sonucunda dostları düşman olur.Yardımcıları hasım olur.Dermanlar dert olur.İnsanlar her yaptığı yanlış iş ve davranışlar sonucu içinde bir sıkıntı oluşur..Huzur ve mutluluk denen şey davranışlarımızla alakalı şeylerdir.Her yapılan iyi ve doğru davranışlarda insanın içine huzur ve mutluluk verir..Unutulmasın ki ne ekersen onu biçersin.İlacı yanlış kullanıp şifa bekleyemezsin.Doktorun tavsiyesine uymalısın..

Gelecekteki rahat ve huzur çocuğun kendi davranışlarına bağlıdır.Ey Çocuğum:Sen kafanın isteğine göre hareket edemezsin.Kafana göre çizdiğin çizgiler cetvelsiz eğri olur.Cetvele göre çizersen doğru olur.Senin hayat yaşantın çizilen çizgiye benzer.sen hayatını neye göre yaşıyorsun,hani senin cetvelin?..Unutma ki huzur ve mutluluk çizilen çizgilerle doğru orantılıdır.Hayat yaşantısı doğru ise huzur ve mutluluk;eğri ise stres bunalım ve sıkıntı verir.

5 yorum:

cenkunal dedi ki...

Hocam benim "Cennet'in Işıkları Çocuklar" başlıklı yazım size esin kaynağı olmuş gibi sanki.
:-)
Bu arada her an değişen şu ilahiler güzel sürpriz teşkil ediyor.
Bize de öğretir misiniz?

ladybird dedi ki...

Ahir zamanda cocuklarimizi disiplin etmek zor. Anne babalarin surekli kendilerini gelistirmeleri sart yoksa cocuklarin icinde bulundugumuz ortamda ihtiyaclarina karsilik vermeleri guclesir.

Anne baba kurslarina gitmeleri, bol kitap okumalari, duzgun insanlar ile gorusmeleri, iyi egitim veren okullara gondermeleri sart. Aksamlari evde okuma saatleri duzenlenmeli.

Bizlere cok is dusuyor. Hem anne hem babalara...

Adsız dedi ki...

Nice! Where you get this guestbook? I want the same script.. Awesome content. thankyou.
»

Adsız dedi ki...

Hmm I love the idea behind this website, very unique.
»

Adsız dedi ki...

I find some information here.