Çarşamba, Mayıs 17, 2006

DÜĞÜNLERDE ÖLÇÜLÜ OLMA

Erkek ve kadın için çok önemli olan evliliğin ilan ve tesisinde yapılan merasime düğün denir.Müslüman,düğün yaparken israftan,aşırılıktan ve meşru olmayan eğlencelerden,milli ve manevi değerlerimize uymayan davranışlardan kaçınmalıdır.Yüce Allah:"Ey iman edenler!Allah'ın size helal kıldığı iyi ve temiz şeyleriharam kılmayın ve sınırı da aşmayın.Zira Allah sınırı aşanları sevmez..."

Evlilik,yeni bir aile ocağının kurulması olduğu için elbette birtakım harcamaların yapılması zorunludur.Ancak bu harcamalarda ölçülü davranmalı,israfa kaçmamalı;evlenen bireylerin huzur ve mutluluğu hedeflenmelidir.

Peygamberimiz(s.a.v)"Evlenmenin hayırlısı,en kolay ve külfetsiz olanıdır."buyurmuştur.Ebu Davud/Nikah/32.Hz.Peygamberimiz(s.a.v)'in,Hz.Aişe validemizle evlenmesi çok sade olmuştur.Geçim sıkıntısından dağılmaya yüz tutmuş birçok aile varken;bunlara duyarsız kalıp akla hayale sığmayacak türden israfın yapıldığı düğünleri tasvip etmek mümkün değildir.Bu nedenle düğünlerde dine aykırı her türlü faaliyetden,israf ve gösterişten kaçınmalıyız.

-alıntıdır-

3 yorum:

emircan dedi ki...

Hamiş:Cenazelerle,düğünleri de karıştırmamalıyız.Birçok katıldığım düğünlerde de; düğünle uzaktan yakından ilgisi olmayan tablolarla karşılaştım.

N.E.Y. dedi ki...

Bencede olur olmadık isteklerle israfa kaçılmamalı insanları zor durumda bırakmamalı. Aşırılığa kaçmadan eğlencede olmalı.

Adsız dedi ki...

Helal dairesi keyfe kafidir. Harama girmeye lüzum yok.